Domácí sauna již není luxusem pro vybranou skupinu obyvatel, ale dnes si ji může pořídit každý. Kvalitní infrasaunu seženete již od 15 tisíc korun a hřejivý odpočinek si dopřejete, jak často budete chtít. Můžete mít doma i klasickou finskou saunu, anebo si na zahradu opatřit venkovní saunu. A jakým způsobem může tato relaxace zlepšit vaše zdraví? Při zahřátí nad běžnou tělesnou teplotu se uvolňují svaly, zbavujete se stresu, ulevujete vašemu tělu od bolestí pohybového aparátu, posilujete svou imunitu a saunování pomáhá také při léčbě ekzému či lupenky. Navíc dochází k detoxikaci organizmu a regulaci krevního oběhu.
Pokud se rozhodnete, že si saunu zakoupíte, nejprve si důkladně prohlédněte modely online na internetu a zjistěte, jaké z nich odpovídají rozměrům, které lze umístit do vašeho domu. Infrakabiny si lze pořídit i do malých bytů. Například infrasauna San Marino má základnu pouhých 90x65 cm, konstrukce je vysoká 185 cm a pohodlně se do ní vejde jedna osoba. Sauny nemají žádné specifické nároky na umístění, lze je dát takřka do každé místnosti, od ložnice přes podkroví až po pracovnu. Jedinou podmínkou je elektrické připojení. Někteří lidé zase volí raději venkovní saunu, kterou umístí na zahradě.
Pokud naleznete jeden či více typů saun, které odpovídají vaším představám, měli byste si model prohlédnout naživo, případně jej vyzkoušet a zkonzultovat s odborníky další dotazy. „Na stránkách hanscraft.com naleznete bohatou nabídku saun. Kromě infrakabin zde najdete i tradiční finské sauny nebo třeba specialitu v podobě estonské venkovní sauny. Vybírat můžete z několika modelů v různých provedeních a zvolit si design, který nejvíce odpovídá vašim specifickým požadavkům,“ popisuje Jiří Palivec ze společnosti Hanscraft. A co všechno bychom měli při výběru sauny sledovat? „Základem kvalitních saun je kvalitní dřevo, ze kterého je vyrobený interiér i exteriér. Ve výbavě jim nechybí kvalitní karbonové zářiče nebo digitální ovládací panel. Infrasauny, finské sauny, sudové i iglú sauny si můžete prohlédnout v showroomu v Čestlicích, kde na ploše 2000 m2 najdete vystaveno přes 45 typů saun,“ dodává.
Každý typ sauny vyžaduje trošku odlišný postup saunování – přehledný popis naleznete v boxu níže. Ať už se ale rozhodnete pro infračervenou kabinu nebo klasickou finskou saunu, je vždy zapotřebí dodržovat pitný režim.
Protože zahřátí organismu způsobuje nadměrné pocení, může rychle dojít k dehydrataci. Nezapomeňte se proto před saunováním napít, abyste pocení podpořili – vynechejte však alkohol, který narušuje průběh termoregulace! Také po saunování je zapotřebí tělu dodat tekutiny – zvolit můžete ovocné šťávy, minerálky, bylinný čaj anebo speciální nápoje, které doplňují minerály a vitaminy. „Společnost Hanscraft vyvinula své vlastní Sauna & Spa Wellness drinky, které doplňují všechny potřebné látky pro správnou funkci lidského těla po wellness aktivitách,“ vysvětluje Jiří Palivec.
K saunování patří také esenciální vonné oleje – sauna je totiž ideálním místem, kde se dá maximálně využít pozitivních účinků aromaterapie. Stačí do odpařovací mističky s vodou nakapat pár kapek oleje a celý prostor sauny prosytíte vybranou vůní. Existuje jich celá škála a každá má své vlastní blahodárné účinky: například levandule či meduňka jsou uklidňující a pomáhají při nespavosti, santalové dřevo má antidepresivní a antiseptické účinky, pomeranč osvěžuje a dodává energii, eukalyptus pomáhá při dýchacích obtížích a podporuje koncentraci...
Další pomůckou, která vám zpříjemní saunování, je metlička, jež bývá nedílnou součástí saunových rituálů, ale vy si ji můžete pořídit i domů. Jemné šlehání prokrvuje pokožku, zmírňuje bolest svalů i kloubů. Díky masírování kartáčem z bambusu zase můžete rozproudit oběhový systém.
Vedle rozměrů, kapacity a designu se zaměřte také na typ dřeva, ze kterého je sauna vyrobena, počet topných těles a jejich materiál a umístění. Některé jsou vybaveny rovněž rádiem, MP3 přehrávačem či kyslíkovým ionizátorem…