Na zahradě, na balkoně, na chatě, v kempu... Grilování zkrátka patří neodmyslitelně k létu a Češi jej provozují, kde jen to jde! Pokud ještě nemáte svůj gril a uvažujete, jaký si zvolit, můžete si vybrat z nepřeberného množství různých typů a velikostí. Nejrozšířenější jsou grily s otevřeným ohništěm, kdy pokrm připravujete nad žhnoucím dřevem, dřevěným uhlím či briketami, jako palivo lze využít také šišky nebo piliny. Pokrmy mají díky nim nezaměnitelnou chuť a aroma. Čím dál větší oblibu si však v posledních letech získávají lávové grily na plyn nebo elektřinu. Jejich výhoda je, že nekouří a díky tomu, že odvádí tuk, nevytvářejí škodliviny a pokrm je tím pádem zdravější než u klasického grilování nad ohněm. Novinkou na trhu jsou pak vodní grily. Uvnitř nich naleznete lavor s vodou, díky kterému má pokrm ideální teplotu k úpravě, není přepalován a zároveň do lavoru odkapává marináda a tuk, takže se nepřepalují na ohni a nevytvářejí škodliviny. Navíc nekouří a mají i nižší spotřebu dřeva než grily klasické.
„Hodit“ na gril se dá kromě „klasiky“ také celá řada dalších pokrmů a můžete tak pro své hosty připravit nečekané kombinace chutí. Zapojit do hry lze nejrůznější druhy ovoce, jako jsou broskve, ananas, vodní meloun nebo méně tradiční suroviny, jako je jehněčí maso nebo plody moře (chobotničky anebo škeble). Vyzkoušet můžete například tyto recepty:
Špízy s mangem a sýrem halloumi: Potřebujete 3 PL octa balsamico, 2 PL medu, 2 PL oleje, sůl, rukola, 1 mango, 100 g sýru halloumi na grilování, špízy či špejle.
Postup: Ocet balsamico smícháme s medem, do směsi zašleháme olej. Dressing můžeme dochutit solí. Lístečky rukoly opláchneme a rozložíme je na talíř. Mango oloupeme, nakrájíme na kostičky a napichujeme na špízy střídavě se sýrem. Potřeme olejem. Při mírné teplotě grilujeme asi 10 minut, vícekrát otočíme. Rukolu a špízy pokapeme dressingem a můžeme servírovat.
Filet z lososa s citrónovou omáčkou: Potřebujete 12 špízů či špejlí, 1 bio pomeranč, 1 ČL škrobu, 125 ml rybího vývaru, 4 vaječné žloutky, 2 PL estragonu, 1 PL másla, kůru a 2 PL šťávy z bio citronu, mořskou sůl, pepř, 1 kg filet z lososa, olivový olej.
Postup: Pomeranč oloupeme a vytlačíme z něj šťávu. Tu pak přelijeme do hrnce. Vmícháme škrob a mícháme tak, aby vše bylo hladké. Do hmoty zašleháme rybí vývar a žloutky. Za neustálého míchání na mírném ohni ohříváme cca 4 minuty, pak odstavíme z plotny. Vmícháme koření, máslo, citrónovou kůru a šťávu. Kousky lososa napichujeme na špízy, potíráme olejem a opepříme. Každou stranu grilujeme 3 minuty. Podáváme s omáčkou.
K nejčastějším pokrmům, které se octnou na českých grilech, patří kuřecí, vepřové či hovězí maso, klobásky, brambory nebo zelenina, jako jsou žampiony, paprika, cibulka či cuketa. Můžete je udělat na mnoho různých způsobů – my vám poradíme jednoduché a rychlé recepty, které zaručeně zachutnají všem:
Brambory grilované v alobalu: Potřebujete 4 brambory, 4 ČL olivového oleje, 4 ČL mořské soli, kmín, jarní cibulky, 100 g másla, 150 g zakysané smetany.
Postup: Brambory umyjeme, potřeme olejem a lehce propícháme vidličkou. Sůl s kmínem rozdělíme na čtyři kousky alobalu. Do nich pak zabalíme brambory a na 30 minut je položíme na gril. Zda jsou už hotové, zjistíme, když do nich píchneme vidličkou. Brambory pak nakrojíme a navrch rozdělíme smetanu s nakrájenými cibulkami.
Maso s bylinkami: Potřebujete kuřecí prsa či vepřovou krkovici, čerstvé bylinky – 1/2 svazku tymiánu, rozmarýn, oregano, česnek, olivový olej, sůl.
Postup: Čerstvé bylinky nasekáme, česnek prolisujeme. Dáme do misky a přidáme olivový olej. Necháme odstát a poté směsí pomažeme plátky masa, uložíme do mísy a překryjeme potravinovou fólií. Necháme přes noc odležet v lednici.
Nedílnou součástí každého grilování jsou také dipy, tedy omáčky, do kterých si můžete ugrilované dobroty namáčet a jejichž chuť tak ještě více vyladíte. Fantazii se opět meze nekladou a je jen na vás, pro jaký dip se váš mlsný jazýček rozhodne. Máme pro vás tři tipy:
Domácí tzaziki: Potřebujete 600 g okurky, 600 g nízkotučného jogurtu, 3 stroužky česneku, sůl. Postup: Okurku očistíme a nastrouháme. Česnek protlačíme a smícháme s jogurtem. Přidáme okurku a sůl. Necháme odstát hodinu v ledničce.
Barbecue omáčka: Potřebujete 1 PL medu, rajčatový protlak, špetku mletého chilli, sójovou omáčku, lžičku octu. Protlak dáme do hrnce, smícháme s ostatními přísadami, povaříme a ochutíme.
Aioli: Potřebujete 250 g nízkotučného tvarohu, 3 stroužky česneku, 1 PL nízkotučného mléka, majonézu, sůl, pepř. Česnek protlačíme, smícháme s mlékem, majonézou a tvarohem, a opepříme. Lze přidat i bylinky dle chuti.
Pokud pořádáte s přáteli grilovací párty, nepodceňte přípravu a kromě pochutin z grilu myslete i na další věci, které je třeba nachystat – například vlhčené ubrousky či papírové utěrky, dostatek pečiva, a pokud nechcete strávit odpoledne u dřezu, hodí se také papírové tácky a jednorázové kelímky na nápoje. Ostatně, pití je také důležitá součást každého grilování. Co takhle pohostit návštěvu svěžím nápojem – do karafy s vodou nakrájejte čerstvé ovoce (např. broskve, limetku, jahody), přidejte mátu a pár kostek ledu.
Přejeme příjemnou zábavu a dobrou chuť!