Cyklistika patří u nás mezi nejpopulárnější sporty – a ruku v ruce s její oblibou roste také poptávka po elektrokolech, která si zamilovali zejména méně trénovaní cyklisté a senioři. Další nárůst zájmu o tento typ kol se dá teprve očekávat, vzhledem k tomu, jaký boom zaznamenává tento trend v zahraničí, například v Německu či Rakousku.
Díky elektrokolům se totiž i méně zdatným sportovcům otevírají mnohem širší možnosti – snadněji zdolávají kopcovitý terén, mohou vyjet na delší trasy, anebo mohou na vyjížďkách sekundovat i partnerům či přátelům, kteří jsou ve větší kondici. E-kolo se stává i vhodným dopravním prostředkem do práce. Navíc díky neustále se zdokonalujícím technologiím se snižuje jejich váha, roste výkonnost i délka dojezdu. „U nás naleznete kola na elektropohon o různých dojezdech, dokonce až 70 km na jedno nabití baterie elektrokola. Výhodou těchto kol s baterií jsou bezesporu nejnižší náklady na ujetý kilometr, dále i údržba nebo snadný servis,“ vysvětluje Jiří Palivec z firmy Hanscraft, která má v Čestlicích showroom, kde je možnost si různá elektrokola prohlédnout a vyzkoušet. Kromě toho také nabízejí praktická skládací kola UBIKE, která v případě potřeby jednoduše dáte do kufru auta či prostředku hromadné dopravy. „Mají nízkou hmotnost a složíte i rozložíte je do sedmi vteřin. Jsou vhodná do města, ale i na delší cyklovýlety,“ dodává Palivec.
Ať už jezdíte na kole, koloběžce či na kolečkových bruslích, věnujete se turistice anebo běháte, takřka nezbytnou vychytávkou pro všechny sportovce je takzvaný fitness náramek. Díky němu snadno získáte přehled o svém každodenním pohybu, spálených kaloriích, ale také měří váš tep či délku a kvalitu spánku, takže vás vzbudí v tu správnou chvíli. Můžete s ním jednoduše sledovat, kolik kilometrů jste za den zdolali a jakou rychlostí, zabudovanou mají i GPS. Když je spárujete s vaším smartphonem, upozorní vás také na příchozí hovor nebo zprávu a po instalaci aplikace do telefonu můžete svůj pohyb dále analyzovat. Navíc řada z nich je voděodolných, takže nejenže jim nevadí déšť a pot, ale mohou je používat i plavci – v takovém případě si však všímejte hodnoty IP, která určuje, jak je zařízení proti vodě chráněno (od kapající vody až po ponoření). Fitness náramek seženete už za méně než 1000 Kč.
Náročnější uživatelé pak ocení takzvaný sporttester, což je zařízení podobné hodinkám, které kromě analýzy fyzické aktivity a měření tepové frekvence dokáže také naplánovat a optimalizovat efektivní trénink podle individuálních potřeb. Využijí jej tedy jak ti, kdo s pohybem začínají, tak i zdatní sportovci. Se sporttesterem lze navíc propojit i takzvaný hrudní pás, který dokáže nejpřesněji změřit tepovou frekvenci v reálném čase.
Pokud se vám nechce pořizovat fitness náramek či sporttester, alespoň si do svého smartphonu nainstalujte některou z dostupných aplikací, která vám bude při tréninku pomáhat a zaznamenávat všechny vaše aktivity. Jednou z nejoblíbenějších je například SportTracker, který je určen pro běžce, turisty, cyklisty, kolečkové brusle, ale i lyžování, veslování či golf. Po vytvoření účtu můžete jednoduše zaznamenávat své cesty a také je vzájemně sdílet s dalšími uživateli, což vás motivuje k lepším výkonům. Podobnou službu vám prokáže také aplikace RunKeeper.
Aby vám šel pohyb ještě radostněji, pusťte si muziku do uší! Ne nadarmo se ve fitness centrech i při spinningu či aerobiku pouští energická hudba – je totiž prokázané, že správné melodie mohou zlepšit sportovní výkony. Záleží ale samozřejmě na tom, jakým sportem se zabýváte – čím vyšší jsou v písničce takzvané údery za minutu (neboli BPM – beats per minute), tím rychlejší tempo ve vás vyvolávají. Pro strečink si tedy vybírejte pomalejší songy, pro rychlý běh zase rychlejší. Existují aplikace do mobilu, které vám dokážou BPM u jednotlivých písniček spočítat, dokonce je možné si stáhnout (např. z iTunes nebo Spotify) speciální motivační sety písniček pro jednotlivé sporty. Někteří sportovci, kteří nejedou na výkon, ale spíše ve sportu hledají relaxaci, dávají před hudbou přednost audioknihám – hýbete se a ještě při tom „přečtete“ hromadu knih! Ať už se rozhodnete pro muziku nebo knihy, důležitá jsou však dobrá sluchátka, jež v uších pevně drží i při pohybu, ideální jsou sluchátka bezdrátová. Vyrábějí se i speciální sluchátka do helmy, která jsou umístěna nad ušima, takže slyšíte také zvuky z okolí – poslouchání hudby totiž může být nebezpečné v případě, že se pohybujete v silničním provozu, ať už jako cyklista, bruslař či běžec.