Kuchyně patří mezi nejdůležitější části domova – hospodyňky v ní tráví velké množství času při přípravě pokrmů a vzhledem k trendu, kdy bývá kuchyň propojena s obývacím pokojem, je i místem pro setkávání celé rodiny a nahlížejí do ní i návštěvy. Proto pokud plánujete novou linku, měli byste věnovat dostatek času plánování, aby vše bylo bezchybné. V tomto případě opravdu platí staré známé pořekadlo: „Dvakrát měř a jednou řež.“ Ponaučte se z chyb, ať už vlastních či svých přátel. Co vám v kuchyních, které jste měli možnost vyzkoušet, přišlo problematické či nepraktické? Zeptejte se přátel, co by dnes udělali jinak. A především: nebojte se svěřit návrh do rukou odborníka, nebo jej alespoň konzultujte. Vyvarujete se tak budoucím potížím, které už nepůjde změnit.
Základním předpokladem při plánování kuchyně je, že by vám uspořádání mělo ušetřit co nejvíce námahy a času. Měla by proto obsahovat takzvané zóny, které na sebe logicky navazují podle postupu prací v kuchyni. Na kraji má být tedy místo pro ukládání potravin, aby bylo co nejblíže, když přijdete domů s nákupem. Toto centrum obsahuje lednici, spíž, ale také různé výsuvy, kam můžete pořízené jídlo umístit. Na tento prostor by měla navazovat část, kam budete dávat nádobí. Další zónou je mytí – zahrnuje myčku a dřez, a proto je důležité, kde máte přívod vody a odpadu. Vedle dřezu by měl být také prostor pro ukládání umytého nádobí, tedy odkapávač. Pod dřezem je obvykle prostor pro odpadkové koše a prostředky na mytí. Hlavní částí kuchyni je pak varné centrum. Zde je varná deska, trouba na pečení (praktické je umístit ji ve vyvýšené poloze, abyste se k ní nemuseli ohýbat), digestoř, ale také úložné prostory pro pracovní pomůcky, jako jsou hrnce, plechy či kuchyňské elektrospotřebiče atd.
„Během plánování kuchyní dochází nejčastěji k chybám při přípravě rozvodů vody, odpadu a elektroinstalací. Ne vždy je vše předem promyšlené a kuchyň se tomu někdy musí přizpůsobovat z hlediska designu. Něco přizpůsobit lze, ale bohužel ne vždy všechno,“ říká Pavel Kružík ze společnosti PK interiér, která vyrábí originální kuchyně v různých designech, stylu i provedení. „Naše kuchyně jsou výjimečné použitím jednak netradičních materiálů, jako jsou například staré trámy, a také kombinováním materiálů. Jsme schopni na kuchyňské lince skloubit masivní dřevo, dýhu, MDF nebo lamino, dle potřeb designu a přání klienta. V dnešní době se tím nechce již nikdo zaobírat, kvůli technické náročnosti. Nejsme limitovaní ani typizovanými prvky, takže můžete mít jakýkoliv rozměr,“ dodává Pavel Kružík
Nechat si vyrobit kuchyň na míru má tu výhodu, že ji můžete naprosto přizpůsobit svým individuálním potřebám. Výšku pracovní desky si nastavte podle svého vzrůstu. Měříte-li do 160 cm, měla by být 82 cm od podlahy, máte-li 160-170 cm, nastavte ji 86 cm od podlahy, pro postavu 170-180 cm je vhodná deska 91 cm od podlahy a pro vyšší postavy 94 cm.
Mycí centrum se doporučuje o něco vyšší než pracovní deska, abyste se při oplachování nádobí či potravin nemuseli ohýbat, varná deska zase může být níže než ta pracovní, abyste při míchání jídel vařečkou nemuseli příliš zvedat ruku a nenamáhali ji – navíc u plynových hořáků počítejte s tím, že ochranná mřížka uložení hrnce ještě více vyvýší. Důležité také je, jestli bude kuchyň používat pravák či levák – podle toho lze naplánovat návaznost již zmíněných kuchyňských zón.