Zatímco dříve byla koupelna spíše opomíjenou komůrkou, zastrčenou kdesi v domě, nyní je z ní právoplatná místnost. Stává se součástí interiéru, propojuje se s nějakým dalším pokojem, často ložnicí. Zdaleka už neslouží jenom k hygieně, případně k praní a sušení prádla, ale také k relaxaci. Její vybavení se tak rozrůstá o odkládací stolky, taburety, pohovky, lehátka a další doplňky, které byste dříve v koupelně nečekal
Tak by se daly stručně charakterizovat současné trendy. Na stěny koupelny se stále hojně využívá bílá, dále potom odstíny hnědé, pískové, dekory dřeva, přiznává se zdivo. U keramiky se kromě klasické bílé barvy objevují také přírodní tóny zelené, hnědé, modré a také černá. „U obkladů a dlažeb jsou poptávané dekory dřeva, pískové, slonovinové, hnědé, různé reliéfní a plastické povrchy, které mohou vypadat velmi pěkně. Žádané jsou i povrchy v dekoru betonu a surového zdiva,“ vyjmenovává paní Ing. Dagmar Mosazná, vedoucí zákaznických poradenských center Elements. „Dlažba se používá nejen na zem, ale stále častěji se dává i na stěnu. Velmi oblíbené jsou dnes velkoformátové obklady. Trendem je jednoduchost, v tom se projevuje minimalismus. Hodně se vracíme k přírodě. Ustupují plasty, pracuje se s přírodními materiály, případně se volí keramika, minerální a jiné speciální směsi, kde s použitím moderních výrobních technologií je výsledkem přírodní design, ovšem materiál má lepší užitkové vlastnosti.“
Nepsané pravidlo velí rekonstruovat koupelnu jednou za deset let. Jsou ale tací, kteří by ji měnili několikrát do roka podle toho, co je zrovna zaujme. Jestli vás úprava koupelny teprve čeká, ať už z důvodu modernizace nebo kvůli změně životní situace, vězte, že je z čeho vybírat. Více už vám o tom prozradí paní Dagmar Mosazná: „Dnes mají vany nejrůznější tvary, kde tvar vany jde přizpůsobit koupelně, aby se maximálně využil prostor. Tam, kde to dostatek prostoru dovolí, se může umístit například volně stojící vana s baterií ze země. Potom tvoří dominantu koupelny. Jinde, kde je třeba s místem šetřit, se může zvolit tvar vany, kde jedna strana kopíruje zeď, a ostatní části jsou zaoblené, aby se kolem vany dobře procházelo. V dnešní nabídce nechybějí ani asymetrické vany. Žádané jsou minimalistické sprchové kouty bez dveří, bez rámu, se skrytým odtokovým žlabem.“ Výrobci pamatují i na starší generace. Staráte-li se o své rodiče, můžete koupelnu snadno přizpůsobit také jejich potřebám, aby všude dosáhli a cítili se v ní dobře. „Máme v nabídce například hluboká umyvadla se sklopným zrcadlem, speciálně uzpůsobené baterie, existují vany s otevíracími dvířky, aby méně mobilní lidé nemuseli překonávat bariéru v podobě stěny vany, různé doplňky pro odkládání ve vaně, praktická madla a úchyty. Pro osoby s omezenou hybností jsou potom ideální bezbariérové sprchy, se setem ve zdi, aby se neuhodily, a zabudovaným sedátkem, které si lze v případě potřeby sklopit.“ Variant, jak zařídit koupelnu, je spousta. Mohli byste tak vaši oázu klidu měnit každých pět let a pokaždé ji mít v úplně jiném stylu. Limitování jste přitom prostorem a financemi. I přesto se ale to pravé řešení vždycky najde.
Často se v rodinných domech vyskytují dvě až tři koupelny. Technologie jdou rychle dopředu. „Například máme v nabídce toalety s funkcí bidetu - umyjí, osuší, jsou na dálkové ovládání. Lze si u nich nastavit teplotu sedátka, teplotu vody, intenzitu proudu vody a další funkce,“ říká paní Dagmar Mosazná. Také nás zaujalo, že muž a žena mají ve společné koupelně často každý svůj koutek. „Ano, v koupelně mohou být navrženy dva shodné užitné prostory, pokud si to klient přeje. Ať už samostatně, nebo řešené širokým dvojumyvadlem. Dizpozičních řešení dle prostoru koupelny může být nespočet. Vždy se snažíme poznat uživatelské potřeby klienta, aby jakožto budoucí uživatel koupelny byl s finálním návrhem a realizací maximálně spokojen.“
Chcete-li se dozvědět, co všechno je dnes reálné, jaké jsou produkty na trhu, či načerpat inspiraci, vydejte se do koupelnového centra Elements v Čestlicích. Budete se tam cítit jako v pohádce.