Někteří lidé si pod pojmem feng shui představují vyhazování věcí do kontejneru a stěhování nábytku zleva doprava, případně z jedné místnosti do druhé. Avšak toto učení nepracuje jenom s rozmísťováním stolů, židlí, postelí, skříněk a dalšího vybavení, ale zároveň bere v potaz i barvy, tvary, materiály, světové strany… Pomocí nich se v prostoru navozuje určitá atmosféra, nálada, na kterou reaguje naše podvědomí.
K tomu, abyste se doma cítili opravdu příjemně, přitom vůbec nepotřebujete doplňky typu fontány s vodou, bůžky, oblé kamínky, vystavené do komínků. Feng shui se dá aplikovat i na české prostředí. Jak? Zeptali jsme se paní Ivany Štědré (www.ivanastedra.cz), která podle něj navrhuje interiéry a vyučuje ho v interier design škole Intermezzo.
Feng shui stojí na principech platných kdekoliv na zeměkouli. Snaží se vyladit, zharmonizovat prostor a plynutí energií v něm. V každé zemi mají nějakou podobu tohoto učení (také proto, že se předávalo hlavně ústně), jen u nás se bohužel nedochovalo. A není jen o symbolech – tedy pomůckách feng shui. Ty jsou sice hodně vidět, a také se dají draze prodat, proto se o nich hodně píše, ale působí jenom jako jakási „antibiotika prostoru“. Navíc nám čínské symboly nic neříkají, ani se do českých interiérů nehodí. Stejně dobrou službu udělají i symboly české: čtyřlístek, podkova atd. Nejlepší feng shui je takové, které není vidět. Někde se cítíte dlouhodobě dobře a daří se vám. Život, vztahy, práce. Takhle to má fungovat.
Pokud feng shui mistr ví, co dělá, umí prostorem zajistit nejenom dobrý zdravotní stav pro jeho obyvatele, ale také významně zlepšit kvalitu jejich života. Ale ani feng shui není všemocné, pořád je tu naše svobodná vůle, která, alespoň podle mě, stojí nad vším. Když budeme respektovat přírodní cykly, vnímat sebe, svoje potřeby a prostor, nebudeme žádnou fen shui vědu potřebovat. Intuitivně stejně všechno víme. Bohužel jsme dnes zamotaní, že se musíme znovu učit i tak základní věci jako správně dýchat, jíst, spát, čistit si zuby, vycházet s nejbližšími...tak se také učíme obecně platné principy a zásady proudění energie prostorem. Kdybych vám je začala vysvětlovat, budete přikyvovat: ano, to přece vím, to znám, to je jasné.
Použijte intuitivní feng shui. Sedněte si, zavřete oči a nalaďte se na prostor. Zeptejte se ho, co potřebuje. Odpoví vám. Pokud chcete nějakou oblast ovlivnit cíleně, obraťte se, prosím, raději na nějakého opravdového odborníka. Stejně jako z vás neudělá lékaře přečtení domácí příručky, nestanete se mistrem feng shui po přečtení jedné knihy. Viděla jsem pár interiérů, upravených podle „feng shui“ po přečtení několika knih, z toho jeden veřejný prostor. Kromě toho, že to byla katastrofa designová, nedařilo se ani v jiných směrech. Muselo se znovu investovat, předělat prostor, a před tou velkou skupinou, čítající desítky lidí, kteří se tam scházejí, se už nikdy nesmí slovo feng shui vyslovit, protože se jim z toho dělá špatně. Všichni tam svorně tvrdí, že to nefunguje, což není pravda. Úpravy fungovaly velice dobře, ale bohužel ne v souladu se záměry oné skupiny.
Pokud vám někde není dobře, může to znamenat, že tento prostor není určený a upravený pro vás, anebo je tu jednoduše špatné feng shui. Abych si zase vypůjčila lékařskou terminologii, ne každý, kdo má před jménem MUDR., je dobrý doktor. Odborníka vybírejte podle citu. Určitě by po vás měl chtít plánek prostoru, kde žijete, s určením světových stran a data narození všech, kteří tam žijí.