Příjemnou dovolenou nám mohou nepříjemně zkomplikovat nenadálé zdravotní potíže. Proto by lékárnička měla být nedílnou součástí našich cestovních zavazadel, abychom dokázali bezodkladně reagovat na vzniklé problémy. Její obsah se liší nejen podle délky pobytu, ale také záleží na destinaci, kam se chystáte, a na tom, jaké osoby cestují – zejména rodiny s malými dětmi, těhotné ženy či lidé s chronickým onemocněním by přípravě medikamentů měli věnovat zvýšenou pozornost. Ivana Lánová z BENU lékárny nám ochotně zodpověděl všechny naše dotazy, týkající se cestovních lékárniček, a poradil nám, na co bychom neměli při plánování dovolené zapomínat, pokud jde o naše zdraví...
Jako první pomoc mám vždycky v lékárničce léky proti teplotě a bolesti, proti průjmu, něco na alergii, oční kapky, pastilky na cucání proti bolesti v krku, dezinfekci, náplasti a obvaz na ošetření drobných poranění, antibakteriální gel na ruce. Protože mám problémy s vyrovnáním tlaku v uších při přistávání letadla, beru si s sebou i homeopatický přípravek odstraňující bolest a zaléhání v uších.
Zaleží na tom, kam na dovolenou jedete, zda se jedná o hodně exotickou dovolenou nebo o civilizovanou zemi, kde je dostupná lékařská péče a síť spolehlivých lékáren. Nejčastějším problémem při cestování do oblastí se zvýšeným hygienickým rizikem bývají průjmy cestovatelů. Pro zabránění jejich vzniku je doporučováno dodržování hygienických zásad a preventivní užívání probiotik (laktobacilů).
Při plánování cestování s dětmi je vždy důležité zvážit všechna možná rizika vyplývající z cesty a pobytu v zahraničí. Platí, že čím je dítě mladší, tím je riziko poškození jeho zdraví větší. Děti jsou oproti dospělým mnohem vnímavější k infekcím, hůře snášejí cizí nezvyklou stravu. Následně vzniklé zažívací obtíže mohou mít dramatický průběh, ke kterému patří zvracení, průjmy, horečky a dehydratace. Všeobecně platí hygienické zásady, které se označují jako pravidlo šesti „O“ – obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit. Děti též hůře snášejí vysoké teploty a vlhkost vzduchu. Prudké slunce a další faktory mohou snadno přivodit úpal, úžeh, křeče a kolaps. Děti jsou citlivé i na změnu tlaku, což často pociťují v letadle při vzletu a přistání. Děti jsou i citlivější na změny nadmořské výšky, snadno se u nich rozvine výšková nemoc. Pobyt nad 1000 m. n. m. se u dětí do 2 let nedoporučuje.
Lépe je mít vše nachytané. V prvé řadě nezapomeňte na léky, které pravidelně užíváte. V cizině nemusí být volně prodejné a také dostupné pod názvy, které jsou známé v České republice. Před cestou do zahraničí také doporučuji zjistit, zda není do navštěvované země zakázán dovoz některých léků, které jsou v ČR běžně dostupné, a opatřit si včas alternativu zakázaného léku či požadovanou lékařskou dokumentaci pro jeho dovoz (jedná se o úředně ověřenou kopii předpisu a potvrzení Ministerstva zdravotnictví ČR, že uživatel léku jej má v držení legálně a pouze pro osobní potřebu).
Legislativa týkající se předepisování a výdeje léčivých přípravků se v jednotlivých zemích liší. Léky, jejichž výdej je u nás vázán na lékařský předpis, mohou být jinde volně prodejné a naopak.
Pokud klient čerpá zdravotní péči v zahraničí (včetně vyzvednutí léku předepsaného místním lékařem), musí ji na místě zaplatit. Na základě potvrzení a účtu mu zdravotní pojišťovna v ČR, se kterou má sjednáno pojištění, náklady na léčbu proplatí. Vše je možné ověřit si u své zdravotní pojišťovny nebo cestovní kanceláře, která sjednává pojištění na cesty.
Ano, já osobně mám stále po ruce lék proti bolesti, náplast, lék na alergie. Pokud jdu na výlet, přibalím i repelent a antibakteriální gel na ruce pro případ, že si vždy nemohu umýt ruce.
Před cestou do zahraničí si zkontrolujte očkování proti tetanu. Také se včas, alespoň 4 – 6 týdnů před odjezdem, informujte u svého lékaře nebo v očkovacích centrech o povinném nebo doporučeném očkování. Všechny léky, které si s sebou na cesty berete, nechte v originálním obalu.
Cestovatelé nosící dioptrické brýle by s sebou měli mít i jedny rezervní a všichni cestovatelé i brýle sluneční a pokrývku hlavy. Též nezapomeňte na přípravky k ochraně kůže před slunečním zářením. Nezapomínejte na rty, nos, uši, šíji a nárty. Děti do 3 let nevystavujte přímému slunečnímu záření. Platí zásada „3K“ – klobouček, krém, košilka.
Pro každou cestu do zahraničí mějte uloženy adresy zdravotnických zařízení v místě pobytu, nabitý mobilní telefon s aktivovaným roamingem a sjednané cestovní pojištění.