Výběr vhodného a kvalitního sportovního vybavení je vždy těžkým úkolem. Jinak tomu není ani u běžeckých lyží. Před samotným výběrem běžek si nejprve musíme ujasnit, jací jsme běžkaři a jakému stylu se chceme věnovat. Výběr běžeckých lyží se pak odvíjí právě od našich zkušeností a techniky a podle toho máme také na výběr několik typů lyží. V první řadě běžky rozlišujeme právě podle běžeckého stylu – máme tak tři druhy běžeckých lyží – klasické pro jízdu v běžecké stopě, běžky na bruslení (skate), které se hodí především na rychlou jízdu po hladkém a upraveném povrchu, a nakonec kombinovaný druh běžek. Díky tomuto typu mohou běžkaři oba předchozí styly střídat. Jednotlivé typy se pak liší svým tvarem, délkou, tvrdostí a šířkou. Dalším kritériem pro výběr běžek je úroveň lyžaře. Běžky se podle ní dělí do tří kategorií. Turistické běžecké lyže, které jsou vhodné zejména pro běžkaře, jež chtějí především obdivovat krásy zimní krajiny. Pro náročnější sportovce jsou k dostání sportovní běžky a pro ty nejnáročnější výkonnostní a závodní běžecké lyže. Pokud chcete objevovat krásy přírody i v neupravených oblastech, pak zvolte běžky do terénu (tzv. backcountry). Jedná se o širší, pevnější a stabilnější druh běžek, který se někdy vyrábí i s ostrými hranami pro usnadnění pohybu po neupraveném povrchu. Klíčovým atributem však zůstává délka samotných lyží. Pro klasické lyžování se obvykle doporučují lyže o 20–30 cm delší, než je výška postavy, pro bruslení je vhodnější mít lyže shodné s výškou postavy, případně o 5–10 cm delší.
Samotné běžky ovšem nestačí. Dbát musíme i na boty, hůlky a vázání. Stejně jako u běžeckých lyží i zde se jednotlivé typy liší podle běžeckého stylu a technické zdatnosti. Nakonec nesmíme zapomenout ani na správný výběr sportovního oblečení. Každý běžkař by měl mít na paměti, že správné oblečení na běžky je nepromokavé, větruodolné, prodyšné, hřejivé, schopné odvádět pot od těla, poddajné a umožňující volný pohyb.
Nevíte, kam se na běžkách vydat? Za výlety na běžkách nemusíte nikam daleko. Navštivte Ladův kraj. Tento mikroregion vznikl již v roce 2000 spojením 24 obcí za účelem rozvoje turistického ruchu. Oblast se rozkládá na území mezi Prahou a řekou Sázavou. Své jméno tento kraj získal podle významného českého malíře Josefa Lady, jenž celý život čerpal inspiraci pro své malby ze svého rodného místa – obce Hrusic a okolí. Kromě mnoha turistických tras, cyklotras a dalších sportovních aktivit nabízí Ladův kraj řadu příležitostí pro milovníky zimních sportů. Na své si přijdou jak bruslaři, lyžaři, tak i běžkaři.
V kopcovité krajině Ladova kraje se nachází celkem sedmnáct běžkařských oblastí. Jedná se především o upravené lesní trasy, pro které je nutný dostatek sněhu. Mezi nejoblíbenější patří rozsáhlé Voděradské bučiny (okruh 23 km), Hornopožárské polesí nebo lesy mezi Říčany, Mukařovem a Struhařovem. Ladův kraj ale také nabízí řadu oblastí, pro které je postačující i menší množství sněhu. Pro příznivce backcountry běžkování se v této oblasti rozprostírá až čtyřicet jeden kilometrů dlouhý okruh propojující krásnou krajinu okolo Všešímy s přírodním parkem Velkopopovicko a okolím Kamenice. Při nedostatku sněhu jsou trasy vhodné i pro pěší turistiku. Naplánujte si tedy výlet na víkend a objevte krásy krajiny, kterou znáte z obrázků Josefa Lady.