Do kypření půdy se můžete pustit hned, jakmile poleví mrazy a půda rozmrzne. Abyste si usnadnili tuto náročnou práci, můžete využít pomoci rotovátoru, který díky rotačním nožům dokáže zeminu precizně rozmělnit a promíchat jednotlivé vrstvy. Odstraníte tak plevele a snadno zapravíte do půdy hnojivo. Aby byla práce efektivní, počkejte, až půda trochu proschne a nebude příliš přemokřená.
V době vegetačního klidu (pokud není mráz), tedy od listopadu do konce března, je vhodný čas na prořez některých stromků (jádroviny a bobuloviny) a keřů. Díky prostříhání podpoříte zdravý vývoj rostliny, dopřejete jim dostatek světla a vzduchu. Ošetřete také rány na stromech způsobené řezem, mrazy či ohryzem zvěře. K tomuto účelu poslouží stromový balzám.
Pokud chcete uchránit ovocné stromy od škůdců a chorob, začněte již nyní s jejich postřikem. Také nezapomeňte pohnojit půdu pod korunou stromů, abyste jim dopřáli potřebné živiny. Je možné se rovněž pustit do výsadby ovocných stromů, jako jsou např. meruňky, broskvoně či nektarinky.
Vrhněte se na sázení rané zeleniny (karotka, ředkvička) v pařeništích a fóliovnících. Na začátku března vysejte semena paprik a brokolice pro předpěstování sazenic, do poloviny měsíce vysejte semínka rajčat a melounů, v druhé polovině března pak na venkovní záhony můžete vysít mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, kopr, červenou řepu či hrách.
Pokud jste milovníky květin a těšíte se, jak se vaše zahrádka na jaře promění v barevný koberec, zasaďte rychle rostoucí trvalky, aby vám vykvetly ještě letos. V březnu si také na okenním parapetu předpěstujte sazeničky letniček, jako jsou aksamitník, astra čínská, kosmatec či gazánie.