

Nanokosmetika se v posledních letech stává součástí našich životů a její aplikace na plechové miláčky si získává čím dál tím více řidičů. Díky ní totiž povrchy lépe odpuzují nečistoty i tekutiny a chrání je vůči poškození. Proč tomu tak je? „Každý povrch, byť se může zdát lidským okem hladký, je v nano/mikro světě spíše hornatou krajinou. Když ji ale dokonale vyhladíme, špína se na voze již neudrží a následná údržba je tak velmi snadná“, vysvětluje princip ošetření Ondřej Štemberk z české firmy Pikatec, která při vývoji nanotechnologií spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci. Výsledkem této spolupráce je ucelená řada nanokosmetiky, která vůz chrání a usnadňuje jeho údržbu. Povrch je zároveň výrazně tvrdší, chemicky odolnější a odolává také UV záření, které způsobuje například stárnutí a blednutí laku.
Ošetření nanokosmetikou v dnešní době nabízí řada společností, od samotných automobilek až po specializované firmy. Aplikaci můžete svěřit do rukou odborníkům, nebo si můžete zakoupit sadu nanokosmetiky a ošetřit svůj automobil vlastnoručně. Pokud se rozhodnete ušetřit a zkusit aplikaci sami, dejte si pozor, abyste postupovali dle návodu a před samotným nanesením především dbali na důkladnou očistu automobilu. Povrch musí být čistý, odmaštěný a správně připravený. „Základem správné funkčnosti nanotechnologie je dobře připravený povrch před samotnou aplikací ochranné politury. Pokud nanesete polituru na špatně vyčištěný nebo zašlý povrch, tyto nečistoty zakonzervujete, popřípadě pokud po čase odpadnou, odpadne s nimi i ochranná vrstva,“ vysvětluje Ondřej Štemberk.
Nanokosmetikou lze ochránit nejen karoserii automobilu, ale také interiér. Nanokosmetiku je možné aplikovat na celou řadu povrchů: kůži, textil, plasty, lakované i skleněné povrchy. Především ochranu skla řidiči velmi ocení. Pokud je přední sklo ošetřeno nanokosmetikou, při dešti se voda promění ve shluky vodních kapek, které snadno díky tlaku větru stečou a umožní lepší výhled.
Protože se nedoporučuje aplikace v mrazech ani při ostrých slunečních paprscích, je pro nanášení nejvhodnější právě podzimní období. Samozřejmě ale ani nanokosmetika nezaručuje zázraky a také tato ochrana má omezenou dobu trvání. Kromě mrazu má negativní vliv na trvanlivost ochranné vrstvy také prudký déšť či poškození karoserie mechanickými vlivy, jako jsou odletující kamínky apod.
Karoserie pod mikroskopem
Co se děje s lakem automobilu, pokud není chráněn?
5 let strá karoserie, 50x zvětšeno
Prasklina v laku, 1.000x zvětšeno
2.500x zvětšeno
25.000 zvětšeno
Neošetřená karoserie, 500x zvětšeno
Ošetřeno voskem, 500x zvětšeno
Ošetřeno nanokosmetikou, 10.000x zvětšeno
Snímky z elektronového mikroskopu Technické univerzity v Liberci pro společnost Pikatec Technology.