Doporučujeme

Tajemství saunových ceremoniálů

Jistě víte, že saunování má celou řadu pozitivních účinků na organizmus a obzvlášť v chladných měsících je prohřátí velmi příjemným způsobem relaxace. Slyšeli jste ale také o saunových ceremoniálech? Saunérka Kateřina Šmídová nám prozradila, jak probíhají a co na nich můžete zažít...

Detoxikace organismu, zvýšení imunity, zlepšení krevního oběhu, blahodárné účinky na pokožku... Je mnoho důvodů, proč vyrazit do sauny. Ceremoniály však saunování pozvedávají ještě na vyšší level a kromě již zmíněných pozitivních vlivů vám přináší také netradiční zážitek. V zahraničí jsou ceremoniály velmi populární a tento trend se v posledních letech rozšiřuje i u nás. Vyzkoušet je můžete rovněž v Saunovém světě Aquapalace Praha v Obchodní a zábavní zóně Čestlice, kde si lze vybrat z různých typů ceremoniálů. Jednou ze saunérek, která ceremoniály provází, je Kateřina Šmídová. V rozhovoru nám přiblížila, co vlastně můžeme během procedury prožít.

Mohla byste nám stručně přiblížit, co je to saunový ceremoniál, jak dlouho trvá a jak probíhá?

Ceremoniál je deseti až patnáctiminutová procedura v sauně. Jedná se vlastně o takové zintenzivnění saunování. Ceremoniálů je více druhů, základ je ale vždy stejný. Saunér zahájí každý ceremoniál připomenutím hygienických pravidel a představením ceremoniálu – proto se nemusí bát přijít někdo, kdo na ceremoniálu nikdy nebyl, při každém je vše vysvětleno. Ceremoniál má většinou tři „kola“ (záleží na typu ceremoniálu). Při každém „kole“ se nejprve polijí kamna vodou a dále saunér pokládá kouli ledové tříště na kamna. Na každé takové kouli je připravený nakapaný éterický olej, který se na kamnech vypařuje a postupně provoní celou saunu. K tomu dopomáhá i saunér, který jakmile takto polije kamna, začíná vířit vzduch po celém prostoru. Když je esence správně rozdistribuována, saunér začíná s termonárazy. Jednoduše řečeno prudkým mávnutím ručníku srazí teplý vzduch shora přímo na člověka sedícího v sauně. Toto takzvané mávání v sauně je vlastně uměním samo o sobě. Technik je mnoho, jak klasických, tak i efektních triků s ručníkem. Každý saunér má svou osobitou techniku mávání a škálu triků.

Shrnu-li to: pro návštěvníka to znamená krátké intenzivní vysaunování doprovázené vůněmi, termickými nárazy a dle typu ceremoniálu třeba i hudbou, peelingem či v případě speciálního ceremoniálu i malým divadlem.

roz sauny02

Jaké saunové rituály máte momentálně ve svém repertoáru a jak je vymýšlíte?

K tomu bych ráda dodala, že jsou určité rituály dané a v každém centru bývají jiné. Můj den v saunách tak zahrnuje například meditační ceremoniál, medový peeling či esenci měsíce. Ty patří ke standardnímu programu dne a dělá je každý saunér. Bavíme-li se ale o repertoáru konkrétního saunéra, můžeme mluvit o takzvaných speciálních divadelních ceremoniálech, což je kategorie sama pro sebe. Používají se při nich světla, kostýmy, hudba a celý ceremoniál má svou myšlenku a svůj příběh. Jedná se o takové malé divadlo v sauně. Co se tedy týče tohoto typu ceremoniá­lu, momentálně mě mohou návštěvníci vidět v pěti různých speciálech, jako je například Cesta kolem světa, Malé tajemství lesa, Orient a další. Rozpracovaných ceremoniálů mám také zhruba tolik. Na každém je ale potřeba nějakou chvíli pracovat, než jej mohu uvést do programu.

Ceremoniály si většinou saunér vymýšlí dle svých koníčků a zájmů. Zkrátka se inspirujeme tím, co nás baví, nebo tím, s čím už máme zkušenosti. Například já jsem kdysi dělala břišní tance, a tak můj první „speciál“ s tématikou orientu byl jasnou volbou. Když je vymyšlené téma, shání se kostým, rekvizity, připravuje se hudební sestřih. Pár zkoušek a ceremoniál jde do programu.

K saunovým ceremoniálům patří také aromaterapie – jaké éterické oleje používáte a v čem jsou prospěšné?

Éterické oleje si necháváme dovážet z Belgie (Loyly Masters) popřípadě Itálie (Bergila). Jsou to oleje 100% přírodní, vyráběné především pro použití do saun (samozřejmě se dají využívat i jinde). Jsou to jedny z nejkvalitnějších éterických olejů na trhu.

Co se týče prospěšnosti olejů, nedá se to úplně zobecnit, každý z éterických olejů má své specifické účinné složky a každý tudíž má i jiné účinky na organismus. Nicméně škála pozitiv je široká a pestrá. Některé vůně umí uvolnit a pomoci ke snížení stresu, další podporují dýchací cesty a jiné mají pozitivní vliv na zažívání.

Jak jste se vlastně k saunovým ceremoniálům dostala?

Úplnou náhodou. Přiznám se, že v sauně jsem nikdy předtím nebyla. A v Aquapalace Praha jsem pracovala nejprve jako animátor. Když přišla ze saunového světa prosba o výpomoc přes léto, řekla jsem si: Proč ne? Z malé letní výpomoci v saunách se stala má stálá brigá­da a následně i velký koníček.

roz sauny03

V saunových ceremoniálech se také pořádají soutěže. Zúčastnila jste se některé z nich? Co všechno se v takových soutěžích hodnotí?

Ano, dokonce přímo u nás v Aquapalace Praha se pořádá již několikátým rokem SaunaFest (letos se uskuteční 5. – 7. dubna, pozn. red.), což je české mistrovství a zároveň kvalifikace na mistrovství světa. V minulém roce jsem skončila na 4. místě, těsně mi tedy utekl přímý postup na MS. I tak mě ale 4. místo poslalo na mezinárodní kvalifikaci, což je poslední možnost, jak se dostat na světové mistrovství. Na této kvalifikaci jsem se umístila první, a tak jsem si „zamávala“ i na mistrovství světa v Holandsku. Dále také jezdím na Herbal Cup, což je soutěž zaměřená spíše na relaxaci a použití vůní.

Takovéto soutěže hodnotí porotci, kteří se přímo účastní ceremoniálu. Hodnocení má poměrně složitý systém a dost kategorií. Abych přiblížila, co se vlastně posuzuje, je to například mávání – čistota a techniky, distribuce vzduchu po sauně, použití vůní, profesionalita atd. Výsledné body se počítají na desetiny.

Jak moc je fyzicky náročné předvádět ceremoniál při tak vysokých teplotách?

Je pravda, že fyzicky to není nejjednodušší a člověk musí být relativně zdatný a zdravý, aby mohl takovou práci dělat. Všichni saunéři u nás musí každý rok projít zátěžovými testy u lékaře. Je to tak trošku adrenalinový sport, to je pravda. Nicméně to zvládá i holka s výškou metr padesát...

Pro psaní komentářů se přihlašte

Magazín Můj domov

 • Bytové textilie zútulní váš domov
  Bytové textilie zútulní váš domov Je nenápadný, ale jeho přítomnost dokáže vtisknout osobitost a originalitu. Díky němu dodáme našemu bytu či domu jedinečnou atmosféru. Ano,…
 • Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích
  Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích Home Design Center v Čestlicích zaplavila 13. září spousta nádherných a pozoruhodných žen. Konala se zde akce, na níž se…
 • Trendy a novinky v bydlení
  Trendy a novinky v bydlení V oblasti bydlení se stále objevují nové trendy, které zlepšují kvalitu našeho života. Připravili jsme pro vás přehled zajímavostí a…
 • Veletrhy bydlení 2017/2018
  Veletrhy bydlení 2017/2018 Veletrhy jsou ideální příležitostí, jak získat přehled o novinkách a trendech v bydlení a prohlédnout si na jednom místě prezentace…
 • Pohodlně se uvelebte...
  Pohodlně se uvelebte... Sedací souprava patří k dominantám obývacího pokoje a její kvalita ovlivňuje, jak pohodlně se v našem domově cítíme. Na pohovce…