Doporučujeme

Připravte se na lyžařskou sezónu!

Blížící se zimu již netrpělivě vyhlížející milovníci lyžování a snowboardingu. Jak často dopřát lyžím servis, jak vybírat lyže, jaké jsou nové trendy a proč je důležité myslet na svahu na ochranné pomůcky? O tom jsme si povídali s panem Bronislavem Klingerem, majitelem Ski Centra Petrovice (www.bombalyze.cz).

Jak často byste doporučoval dělat servis lyží a snowboardů?

Minimálně jednou ročně, buď na začátku nebo na konci sezony. Záleží na tom, na čem se jezdí. Když povrch bude zledovatělý, nabroušená hrana vydrží maximálně deset dní. Pokud nebudou ideální sněhové podmínky a skluznice se poškrábe nebo se v ní udělá díra, je potřeba to opravit co nejdříve, aby nedocházelo k dalšímu poškození. Co se týká technického sněhu, který je dnes takřka všude, způsobuje kvůli přidané chemii vysychání skluznic. To znamená, že přestane mít kluzní podmínky, takže lyže potom brzdí a je lepší skluznici převoskovat, aby zase jezdila optimálně.

Asi bychom neměli nechávat servis na poslední chvíli před odjezdem. Jak dlouho trvá?

U nás zvládáme servis v pohodě do dvou dnů. Děláme ho tedy i na počkání, což lidé občas vyžadují, poté si však účtujeme expresní příplatek. Servis do druhého dne je ale za běžnou částku.

Co všechno klasický servis zahrnuje?

Klasický servis zahrnuje přebroušení hran, přebroušení skluznice, zahlazení, zatažení a převoskování, to je základ. V případě rozšířeného servisu se škrábance, díry a podobná poškození zalévají. Prakticky dostanete zpátky lyži jako novou. Základní servis stojí 290 korun a rozšířený 390 korun.

Jak velkou díru v lyži jste schopni opravit?

V podstatě jakoukoliv. Pokud však lyže pocházejí z půjčoven, kde se brousí na automatech, je potřeba počítat s tím, že při tom ubývá materiál, přibližně desetina. Na automatu se tedy může provést deset broušení a lyže jsou pryč. Když se však lyže brousí ručně, k úbytku materiálu prakticky nedochází.

clanek bombalyze02

Kromě servisu a prodeje lyží nabízíte také zápůjčky, a to jak krátkodobé, tak i celosezonní. Jak fungují?

Celosezonní výpůjčky jsou takový módní trend. Jsou oblíbené proto, že za částku 14ti denního půjčovného z klasické půjčovny si můžete zapůjčit vybavení na celou sezonu. Je výhodná pro ty, kteří na hory jezdí častěji. Vydávají se od září a platí, že čím dříve si komplet vypůjčíte, tím je cena nižší – částka se pohybuje od 1790 Kč za set. U nás si můžete vybrat z nabídky přes 1000 kompletů. Výhodou je, že když vám model nevy hovuje, přijdete a dostanete jiný v rámci jedné ceny. Navíc je v ceně i servis. Nebo když dítěti během sezony vyroste noha, boty se také mění gratis.

Najdeme u vás širokou nabídku lyží... Jak se v ní zorientovat? Podle čeho bychom je měli vybírat?

U dětí vybíráme lyže podle velikosti a podle úrovně lyžování. I u malých lyžařů existují lyže „obyčejné“, sportovní a závodní. Naše pražské děti ale závodní využívají velmi málo. Sportovní jsou pro dítě, které jezdí opravdu dobře, má základy a má sportovní doprovod v rodičích. A pak je klasická komerční skupina lyží, kde se z 90 % řeší barvička.

A jak je to u dospělých?

U dospělých vybíráme lyže podle úrovně lyžování, upravenosti sjezdovek a lokality – univerzální nebo sportovnější lyže. Dříve byl na sjezdovkách převážně přírodní sníh a dosněžovalo se. Dneska je to obráceně – využívá se technický sníh a občas připadne přírodní. Pro blém je v tom, že sjezdovka je ráno perfektní, udržovaná, ale po dvou hodinách se rozsype jako korálky. Proto se začaly lyže rozšiřovat, aby se v oblouku nepropadaly. To jsou ty univerzální lyže, které jsou v současné době nejžádanější.

Jakou roli hraje váha?

Váha ovlivňuje, jaké jádro zvolit. Když přijde stokilový chlap, nemůžete mu dát lyži z vyfoukané pěny. Potřebuje dřevěnou lyži a nejlépe ještě s výztuhou z titanálu nebo karbonu... Něco, co lyži zpevní. U holek je to jinak, dámy jezdí ele gantní jízdu s kratšími oblouky a hlavně tak, aby se moc nedřely. Dámská lyže má odlišně posunuté těžiště, má jinou strukturu jádra. Dneska jsou delightové (odlehčené) technologie. Dámská lyže je dřevěná, ale nepoužívá se dub nýbrž osika, která je výrazně lehčí. Lyže je pak pevná a sportovní, ale lehounká a holkám se to výborně točí.

Jak je to s výškou?

Carvingová technologie udává podle tabulek 0 – 10, takže lyže by měla mít cca o 10 centimetrů méně, než je výška postavy. Točivost lyže je dána vykrojením, kde se udává rádius, což je poloměr oblouku, který vykonáte, když se na hranu postavíte. Dříve si mnoho lidí pořizovalo krátké lyže, ale později zjistili, že se sice výborně točí a ovládají, ale je to na úkor stability ve vyšší rychlosti. Proto se opět vracejí k delším lyžím. U holek se ale standardně dává dolů i 20 centimetrů, protože jezdí jinak, nechtějí se s tím tolik rvát. U dětí by se lyže měly vybírat tak, aby končily pod bradou, což je asi o 20 – 25 cm méně než postava. Někteří rodiče pořizují dětem vyšší lyže, protože chtějí, aby jim „vydržely“, ale to není rozumné, pro dítě je takové lyžování velmi náročné.

A jak je to s hůlkami? Kdy je dát malým lyžařům do ruky a jak dlouhé pořídit?

Neexistuje doporučený věk. Ve všech školičkách dětem hůlky seberou, jezdí letadýlka, mají volné ručičky. Hůlky se dávají ve chvíli, kdy to dítě samo vyžaduje. Je to pro něj praktické, když se třeba posouvá u vleku, ale pro samotnou jízdu nejsou potřeba, protože se už nejezdí odpichovaný oblouk, ale carvingový. Délka se určuje tak, že se hůlka postaví obráceně, rukojetí na zem. Dítě obuté v běžných botách ji chytí pod kolečkem a ruka s hůlkou musí vytvořit pravý úhel.

Zmiňoval jste trend, kdy lidé vyžadovali kratší lyže a nyní se vrací k delším... Jaké další trendy pozorujete?

Lidé, kteří jezdí na snowboardech, přecházejí na freeridové lyže. To jsou extra rozšířené lyže, se kterými mohou jezdit mimo sjezdovku, do lesa a do terénu. Dále čím dál více dětí přechází z lyží na snowboardy. Dneska je největší zájem, co se týče prodeje i půjčovny, o snowboardy od velikosti 100 cm. Nejmenší snowboard, který se vyrábí, má 80 cm, což je pro tříleté či čtyřleté dítě.

Půjčujete a prodáváte i doplňky, jako jsou páteřáky či jiné ochranné pomůcky?

Ano. Nabízíme jak standardní chrániče páteře, tedy plastové, lamelové, které stojí od 700 Kč, tak i gelové, jejichž cena začíná na 1500 Kč. U gelových chráničů gel obteče okolo zad a tlumí náraz celoplošně. Máme v nabídce i alternativy jako jsou ochranné vesty nebo trička se zabudovanými chrániči nebo trenýrky, vyztužené v partiích okolo kyčlí, kde lyžaři nejčastěji padají. Nebo třeba rukavice s výztuhami na snowboard. Kdyby bylo po mém, zavedl bych helmu a páteřák povinně. Rychlost na sjezdovkách se stále zvyšuje s příchodem nových technologií lyží a skluznic, ale i kvůli technickému sněhu, který se chová jako uježděný led. Za sezonu vyhodím 30 – 40 zapůjčených helem, které se vrátí prasklé – dokážou zachránit život.

clanek bombalyze01

Pro psaní komentářů se přihlašte

Magazín Můj domov

 • Bytové textilie zútulní váš domov
  Bytové textilie zútulní váš domov Je nenápadný, ale jeho přítomnost dokáže vtisknout osobitost a originalitu. Díky němu dodáme našemu bytu či domu jedinečnou atmosféru. Ano,…
 • Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích
  Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích Home Design Center v Čestlicích zaplavila 13. září spousta nádherných a pozoruhodných žen. Konala se zde akce, na níž se…
 • Trendy a novinky v bydlení
  Trendy a novinky v bydlení V oblasti bydlení se stále objevují nové trendy, které zlepšují kvalitu našeho života. Připravili jsme pro vás přehled zajímavostí a…
 • Veletrhy bydlení 2017/2018
  Veletrhy bydlení 2017/2018 Veletrhy jsou ideální příležitostí, jak získat přehled o novinkách a trendech v bydlení a prohlédnout si na jednom místě prezentace…
 • Pohodlně se uvelebte...
  Pohodlně se uvelebte... Sedací souprava patří k dominantám obývacího pokoje a její kvalita ovlivňuje, jak pohodlně se v našem domově cítíme. Na pohovce…