Doporučujeme

Bezpečné a kvalitní dětské hračky

Některé hračky nesplňují kritéria stanovená pro materiál a zpracování. Některé hračky nesplňují kritéria stanovená pro materiál a zpracování.

V posledních letech zažívá Česká republika opravdový baby boom. Porodnice jsou přeplněné, mateřské školy praskají ve švech a síť mateřských center, v nichž se setkávají maminky s dětmi, se velmi rychle rozrůstá. Obchody s dětským zbožím a potřebami pro děti se předhánějí ve svých nabídkách a téměř v každém obchodním centru je již zřízen dětský koutek, kam mohou rodiče po dobu svých nákupů své dítě „odložit“.

Při návštěvě hračkářství rodiče často žasnou nad sortimentem a množstvím hraček, které jsou dnes pro děti k dostání. Jen s nostalgií ­vzpomínají na první mrkací panenky, lego nebo jednoduchou autodráhu, s níž si hráli několik let. A tak procházejí uličkami regálů a obdivují se nejrůznějším multifunkčním hračkám, které slouží k rozvoji jemné a hrubé motoriky, zrako­vého či sluchového vnímání apod. Jenže ne vždy hračky splňují kritéria stanovená pro materiál a zpracování, která musí být při jejich výrobě dodržena. Náš trh je zavalen čínským zbožím – osmdesát procent hraček na evropském trhu tvoří právě hračky z Číny, které jsou ve většině případů nebezpečné, a to buď kvůli svému chemickému složení či mechanickému provedení.

Není tedy výjimkou, že rodiče koupí svému novorozenému miláčkovi hrazdičku, o níž se ještě ten večer ve zprávách dozvědí, že je zdraví nebezpečná, nebo si pro první pobyt u vody vyberou kruh, který však obsahuje několikrát více ftalátů, než je povoleno. Časté používání zdravotně závadných hraček pak může vést k poškození zdraví dětí, které se často projeví až se zpožděním několika měsíců či let. A dohledat jeho příčinu je pak prakticky nemožné. Je vůbec možné se v záplavě dětských hraček vyznat a kupovat vždy jen ty nezávadné a ověřené? Prvním pravidlem je neku­povat levné hračky na vietnamských tržištích, ale dát přednost kamennému obchodu. I zde sice najdete hračky s půvo­dem z Číny, jejich podíl však není tak vysoký jako v prvním zmíněném případě. Přestože dnes i drahé hračky od renomovaných výrobců mají na etiketě uvedeno, že jsou vyrobeny v Číně, výrobci těchto hraček deklarují dodržování stejných bezpečnostních norem jako v zemi jejich původu. Jistotu nemá zákazník nikdy, ale pravděpodobnost, že koupí padělek ve značkovém obchodě, je mnohonásobně nižší než na tržišti. Od příštího roku začne pro hračky platit nová evropská směrnice, v níž jsou zcela zásadně zpřísněny normy i možnosti kontroly hraček.

V současnosti je však asi nejjistější zárukou koupě hraček s nezávisle ověřenou kvalitou. Takové nezávislé ověření kvality garantují značky „Bezpečná a kvalitní hračka“ a „Bezpečné hračky“. Právo označovat své výrobky značkou „Bezpečná a kvalitní hračka“ v Programu Česká kvalita mají ti výrobci, kteří splní požadavky dané „Směrnicí s kritérii pro hodnocení bezpečnosti a kvality hraček“. Druhá značka „Bezpečné hračky“ je vydávána Institutem pro testování a certifikaci (ITC).

Kde se může zákazník dozvědět více o zakázaných hračkách nebo hračkách certifikovaných uvedenými známkami kvality?

 • Česká obchodní inspekce (ČOI) na svých stránkách pravidelně informuje o dětských hračkách, které byly zachyceny v rámci systému RAPEX nebo neodpovídají normám ČSN a mohly by způsobit poškození zdraví vašeho dítěte.
 • Sdružení Arnika realizuje projekt zaměřený na negativní dopady chemických látek, které se mohou vyskytovat i v některých hračkách. Více na www.arnika.org.
 • Časopis dTest provádí nezávislé a odborné testy spotřebitelských výrobků, mj. i výrobků pro děti.
 • Na stránkách Technického a zkušebního ústavu stavebního Praha se dozvíte více o zásadách udělování ochranné značky „Bezpečná a kvalitní hračka“.
 • Institut pro testování a certifikaci uve­řejňuje na svých stránkách kromě pravidel pro získání ochranné známky „Bezpečná hračka“ také seznam hraček s oprávněním používat tuto značku.

V současné době platí legislativa, dle níž hrač­ky, které jsou k nám dováženy ze zahraničí, musí získat značku shody „CE“. Ta se však zakládá pouze na prohlášení výrobce, že daný výrobek splňuje legislativu země, do níž je dovážen. Vše je tedy založeno na důvěře ve výrobce. V té souvislosti upozornila před téměř dvěma lety na další znepokojivou informaci europoslankyně Zuzana Roithová, která poukázala na to, že výše uvedená značka „CE“ není v EU chráněna proti zneužití a Číňané ji používají jako zkratku označující China Export. Neznalý zákazník se pak může domnívat, že jím zakoupená hračka je bezpečná, protože je označena touto značkou, zatímco tomu může být právě naopak.

V čem se navíc liší hračky označené značkou „CE“ od hraček s ochrannou známkou „Bezpečné hračky“? U první skupiny stanovuje věkovou kategorii hračky výrobce, zatímco u „bezpečných hraček“ ji určuje odborník. Dále při testování vlastností běžných hraček se obvykle testuje pouze prototyp výrobku. Při získání značky „Bezpečné hračky“ se kromě prototypu testuje také výrobek ze sériové výroby. Hračky označené touto známkou jsou navíc pravidelně kontrolovány Institutem pro testování a certifikaci. Tento institut také vede registr certifikovaných hraček včetně fotografií, který může spotřebitelům usnadnit jejich výběr.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Magazín Můj domov

 • Bytové textilie zútulní váš domov
  Bytové textilie zútulní váš domov Je nenápadný, ale jeho přítomnost dokáže vtisknout osobitost a originalitu. Díky němu dodáme našemu bytu či domu jedinečnou atmosféru. Ano,…
 • Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích
  Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích Home Design Center v Čestlicích zaplavila 13. září spousta nádherných a pozoruhodných žen. Konala se zde akce, na níž se…
 • Trendy a novinky v bydlení
  Trendy a novinky v bydlení V oblasti bydlení se stále objevují nové trendy, které zlepšují kvalitu našeho života. Připravili jsme pro vás přehled zajímavostí a…
 • Veletrhy bydlení 2017/2018
  Veletrhy bydlení 2017/2018 Veletrhy jsou ideální příležitostí, jak získat přehled o novinkách a trendech v bydlení a prohlédnout si na jednom místě prezentace…
 • Pohodlně se uvelebte...
  Pohodlně se uvelebte... Sedací souprava patří k dominantám obývacího pokoje a její kvalita ovlivňuje, jak pohodlně se v našem domově cítíme. Na pohovce…