Doporučujeme

Cestování s dětmi - bezpečně především

Krásné počasí o víkendech přímo vybízí vyjet si na výlet a strávit pěkné dny mimo domov. Cestování s dětmi, především s těmi malými, je technicky náročnější a vyplatí se dbát na jejich bezpečnost.

Při cestování autem děti už zcela běžně jezdí v autosedačkách. Navíc česká legislativa používání dětských autosedaček vysloveně nařizuje. Zákon mluví jasně: dítě musí být v autosedačce do hmotnosti 36 kg nebo do výšky 150 cm. Takže jakmile dítě váží více jak 36 kg nebo měří přes 150 cm, již se může přepravovat bez autosedačky. Věk zde vůbec nehraje roli.

Ale vraťme se k dětem, které ještě autosedačku mít musejí. Aby autosedačka mohla správně plnit svou funkci, je třeba:

• vybrat správnou autosedačku – dle váhové kategorie

• připevnit ji do vozidla podle návodu

• dítě do ní správně připoutat.

 

Výběr autosedaček dnes není složitý. Existuje asi pět kategorií podle váhy dítěte. Většina autosedaček na našem trhu je italská (Maxi Cosi, Chicco, Belleli) nebo německá (Romer,Cybex). Rodiče by si hlavně měli zkontrolovat, zda je autosedačka homologovaná a zda vyhovuje bezpečnostním předpisům. Každá autosedačka, která je schválena Ministerstvem dopravy a spojů ČR, dostane takzvaný mezinárodní štítek. Na tom mohou spotřebitelé „rozluštit“ všechny důležité údaje. Jestliže se rodiče rozhodnou koupit autosedačku „z druhé ruky“, mělo by to být z důvěryhodného zdroje. Používaná autosedačka může mít skryté vady. U autosedaček se stoprocentně vyplatí více zainventovat a nekoupit to nejlevnější.

Připevnění autosedačky do auta by mělo probíhat přesně podle popisu výrobce, jinak autosedačka může dítě při nárazu i zranit.

Samostatnou kapitolou, kde se nejspíš dělají největší chyby, je připoutání dítěte do autosedačky. Aby měly děti maximální pohodlí, rodiče neutáhnou dostatečně bezpečnostní pásy a dítě se při troše obratnosti může z pásů vyvléci. Pásy by měly být utažené tak, aby bylo možné pod ně strčit dlaň, ale dítě se samo nevyvléklo.

Autosedačky se pravidelně odborně testují, a to nejen na bezpečnost –takzvané crash testy, ale také na přítomnost chemických látek. Chemické látky nad zákonem stanovené hodnoty se bohužel objevují i u dražších sedaček. Spotřebitelé tak mají pouze možnost si před nákupem autosedačky si důkladně prostudovat všechny informace a bezpečnostní testy.

Sportovně založení rodiče vyrážejí s dětmi s oblibou na cyklovýlety. Nic jim v tom nebrání, stačí pořídit pro dítě cyklosedačku. U nich platí to samé, jako u autosedaček: vybírat homologované značkové sedačky (požadavky na jejich bezpečnost předepisuje evropská norma EN 14344) a vyhnout se podezřele levným výrobkům. Cyklosedačky se vyrábějí až do váhy dítěte 22 kg. Je doporučováno vozit děti starší 18 měsíců, jinak hrozí nebezpečí poškození páteře.

Na trhu jsou dvě základní varianty cyklosedaček: přední (dítě sedí před cyklistou) a zadní, které se montují buď na nosič nebo jsou samonosné. Přední sedačky jsou určeny spíše pro kratší přejezdy, dítě v nich kvůli nízké zádové opěrce nesedí tak pohodlně, jako v zadních, a také mají nižší hmotnostní limit (cca do 15 kg). Dítě je méně chráněno v případě pádu a také proti prachu a hmyzu. Jejich výhodou je naopak to, že cyklista na dítě neustále vidí a může s ním dobře komunikovat. Dítě zase ocení příjemnější výhled i ve směru jízdy.

U zadních cyklosedaček je praktičtější vybrat samonosné. Ke kolu je stabilně připevněn pouze upínací mechanismus a rodič se před každou vyjížďkou může rozhodnout, zda sedačku na kolo připevnit, či ne. Před nákupem je třeba zkontrolovat, zda upínací mechanismus jde připevnit na konkrétní kolo.

Co by ideální cyklosedačka měla splňovat?

Být odpružená, aby dítě mělo pohodlí. V případě, že delší jízda dítě ukolébá ke spánku, vyplatí se koupit cyklosedačku polohovací. Dále by měla mít pětibodové bezpečnostní pásy, být dostatečně polstrovaná, mít opěrky na ruce, boční opěrky na nohy, které se dají regulovat.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Magazín Můj domov

 • Bytové textilie zútulní váš domov
  Bytové textilie zútulní váš domov Je nenápadný, ale jeho přítomnost dokáže vtisknout osobitost a originalitu. Díky němu dodáme našemu bytu či domu jedinečnou atmosféru. Ano,…
 • Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích
  Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích Home Design Center v Čestlicích zaplavila 13. září spousta nádherných a pozoruhodných žen. Konala se zde akce, na níž se…
 • Trendy a novinky v bydlení
  Trendy a novinky v bydlení V oblasti bydlení se stále objevují nové trendy, které zlepšují kvalitu našeho života. Připravili jsme pro vás přehled zajímavostí a…
 • Veletrhy bydlení 2017/2018
  Veletrhy bydlení 2017/2018 Veletrhy jsou ideální příležitostí, jak získat přehled o novinkách a trendech v bydlení a prohlédnout si na jednom místě prezentace…
 • Pohodlně se uvelebte...
  Pohodlně se uvelebte... Sedací souprava patří k dominantám obývacího pokoje a její kvalita ovlivňuje, jak pohodlně se v našem domově cítíme. Na pohovce…