Doporučujeme

Jaro se blíží, je čas na přípravu zahrádky!

Zima pomalu ztrácí svou moc a předává žezlo jaru, které už ťuká na dveře. Milovníci zahrádek se již nemohou dočkat, až se budou moci pustit do jarních příprav... Co všechno byste tedy v březnu měli přichystat?

Brzy se zazelená...

Pokud je příznivé počasí, je možné na přelomu března a dubna začít s vertikutací trávníku. Zbavíte jej díky tomu odumřelých částí rostlin, plevele i mechu, a bude tak mít lepší přísun vzduchu i živin. Odměnou vám bude hustý zelený porost v následujících měsících.

Častým neduhem, se kterým se můžete u trávníků po zimě potýkat, je sněžná plíseň, která se objeví po roztátí sněhu. Má ji na svědomí houba rážkovka sněžná. Zbavit se jí můžete právě vertikutací, často zmizí díky teplu a slunci, pomáhá též hnojivo. Při rozsáhlejším výskytu je však někdy nutné trávník obnovit.

Kypření půdy

Do kypření půdy se můžete pustit hned, jakmile poleví mrazy a půda rozmrzne. Abyste si usnadnili tuto náročnou práci, můžete využít pomoci rotovátoru, který díky rotačním nožům dokáže zeminu precizně rozmělnit a promíchat jednotlivé vrstvy. Odstraníte tak plevele a snadno zapravíte do půdy hnojivo. Aby byla práce efektivní, počkejte, až půda trochu proschne a nebude příliš přemokřená.

Prostříhání keřů a stromů

V době vegetačního klidu (pokud není mráz), tedy od listopadu do konce března, je vhodný čas na prořez některých stromků (jádroviny a bobuloviny) a keřů. Díky prostříhání podpoříte zdravý vývoj rostliny, dopřejete jim dostatek světla a vzduchu. Ošetřete také rány na stromech způsobené řezem, mrazy či ohryzem zvěře. K tomuto účelu poslouží stromový balzám.

cla zahrada02

Péče o ovocné stromy

Pokud chcete uchránit ovocné stromy od škůdců a chorob, začněte již nyní s jejich postřikem. Také nezapomeňte pohnojit půdu pod korunou stromů, abyste jim dopřáli potřebné živiny. Je možné se rovněž pustit do výsadby ovocných stromů, jako jsou např. meruňky, broskvoně či nektarinky.

Zasejte zeleninu

Vrhněte se na sázení rané zeleniny (karotka, ředkvička) v pařeništích a fóliovnících. Na začátku března vysejte semena paprik a brokolice pro předpěstování sazenic, do poloviny měsíce vysejte semínka rajčat a melounů, v druhé polovině března pak na venkovní záhony můžete vysít mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, kopr, červenou řepu či hrách.

Příprava na květinový ráj

Pokud jste milovníky květin a těšíte se, jak se vaše zahrádka na jaře promění v barevný koberec, zasaďte rychle rostoucí trvalky, aby vám vykvetly ještě letos. V březnu si také na okenním parapetu předpěstujte sazeničky letniček, jako jsou aksamitník, astra čínská, kosmatec či gazánie.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Magazín Můj domov

 • Bytové textilie zútulní váš domov
  Bytové textilie zútulní váš domov Je nenápadný, ale jeho přítomnost dokáže vtisknout osobitost a originalitu. Díky němu dodáme našemu bytu či domu jedinečnou atmosféru. Ano,…
 • Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích
  Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích Home Design Center v Čestlicích zaplavila 13. září spousta nádherných a pozoruhodných žen. Konala se zde akce, na níž se…
 • Trendy a novinky v bydlení
  Trendy a novinky v bydlení V oblasti bydlení se stále objevují nové trendy, které zlepšují kvalitu našeho života. Připravili jsme pro vás přehled zajímavostí a…
 • Veletrhy bydlení 2017/2018
  Veletrhy bydlení 2017/2018 Veletrhy jsou ideální příležitostí, jak získat přehled o novinkách a trendech v bydlení a prohlédnout si na jednom místě prezentace…
 • Pohodlně se uvelebte...
  Pohodlně se uvelebte... Sedací souprava patří k dominantám obývacího pokoje a její kvalita ovlivňuje, jak pohodlně se v našem domově cítíme. Na pohovce…